Sitenizde düzenli olarak yeni içerik yayınlamak, potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmanın en kolay yollarından biridir. Bu içeriklerin SEO uyumlu olması, Google ve Bing gibi büyük arama motorlarına daha fazla görünür hale gelmesinde size yardımcı olur. Şimdi SEO uyumlu makale yazmak için gerekli olan adımlara göz atalım.

1. Başlıkları SEO Uyumlu Hale Getirme

Başlıklarınız, arama motorundan sitenize gelen trafiği belirleyen ana etkenlerden bir tanesidir.  Başlıklarınızı hem arama motorlarına, hem de insanlara optimize etmeye odaklanmıyorsanız, sitelerinize asla daha fazla organik trafik çekemezsiniz.

 • Sayfa başlıklarınızı yazarken başlığınızın baş kısmında ilgili anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olmalısınız.
 • Başlığınızı 65 ile 70 karakter arasında sınırlandırmalısınız.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek TO’yu elde etmenize yardımcı olacak, tıklanacak kadar ilginç bulacakları bir başlık yazmanız gerekir.

Kullanıcılar başlığı sevmezse, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için üst sıralarda olsanız bile arama motoru sonuçlarında sitenize tıklanmaz.

2. SEO Uyumlu URL Üretme

Web sitenizin URL’lerine bakarak, kullanıcılar bu sayfalarda sunulacak içerik türünü anlamalıdır.

 • Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri URL’lerinize eklemelisiniz. Hedeflenen anahtar kelimeleri her zaman URL başlangıcına eklemeye ve insanların kolayca hatırlayabilmesi için kısa tutmaya çalışın.
 • URL’lerinizde özel karakterler (köşeli parantez, virgül, artı, iki nokta üst üste vs.) kullanmayın.
 • Sitenizin her bir sayfasında tek bir h1 etiketinin (başlık etiketi) olduğundan emin olmanız gerekir.

3. Alt Başlıklar

Hedeflenen anahtar kelimeler ve LSI anahtar kelimeleri H2 ve H3 başlıklarda kullanın.

 • Birincil anahtar kelimeyi h1 etiketinde bir kez kullanmaktan başka, h2 ve h3 etiketlerinde ana anahtar kelimeyi ve onunla ilgili anahtar kelimeleri (LSI anahtar kelimeleri) kullanmanız önerilir.

4. İç Bağlantılar

İç bağlantı, ilgili yayınlara ve üzerinde çalıştığınız içeriğe benzer konudaki yazılarınıza link eklemekle ilgilidir. Dahili bağlantı, bağlantı verilen sayfalara daha fazla trafik göndermenize yardımcı olur. Kullanıcılar, alakalı sayfalara göz atmaya devam edeceği için sitenizde daha fazla zaman harcayacaktır.

5. Anahtar Kelimeleri Başta ve Sonda Kullanma

Birincil anahtar kelimenizi makalenin ilk 100 kelimesinde ve ardından da son 100 kelime içerisinde bir kez kullanmanız önerilir.

6. SEO Uyumlu Makale Yazma

Yukarıdaki teknik konulardan sonra esas kısma, SEO uyumlu içerik yazma tekniklerine geçebiliriz. Hem kullanıcıları hem de arama motorlarını mutlu edecek SEO dostu içerik yazmak için yapılması gerekenler:

 • Özgün İçerik: Eşsiz ve özgün içerik, yeni bir şey önermeniz veya daha önce kimsenin söylemediği bir şeyi söylemeniz gerektiği anlamına gelmez; bu, metninizin başka bir kaynağın tam kopyası olmaması gerektiği anlamına gelir. Birçok blog yazarının yaptığı hatalardan birisi, bir web sitesindeki içeriği kopyalamak, kendi başlarına yayınlamak ve ardından orijinal kaynağa geri bağlantı eklemektir. Bu etik davranmak için uygun olsa da, içerik özgünlüğü bakımından hiçbir şeyi değiştirmez. Web sitenizdeki içerik hala çoğaltılmış olur ve bu durumda hala siteniz Google’a yeni bir şey sunmuyor.
 • Giriş Paragrafı: Arama motorları bir sayfanın içeriğini anlamak için ilk paragrafına bakar. İşiniz, sayfanızın başında yer alan giriş paragrafında anahtar kelimelerinizi geçirerek onlara yardımcı olmaktır.
 • İçeriği Güzel Sunmak: Sunduğunuz içerikte; koyuitalik ve altı çizgili özellikler ile birlikte resimler ve videolar kullanın. Aynı zamanda küçük paragraflar ve alt başlıklar kullanıp, metni güzelleştirerek kullanıcı deneyimini iyileştirin.

7. Görsel Optimizasyonu

Kullanıcılar, içeriği daha az yorucu ve okunması daha kolay hale getirdiği için görüntülerin kullanılmasını olumlu karşılar. Sayfa hakkında daha fazla bilgi edinmek için ek bir yol olduğundan arama motorları için de yararlıdır. İçerikte resim/fotoğraf kullanırken;

 • Telif hakkı sorunu yaratmayacak görseller kullanın.
 • Resim boyutunu optimize edin.
 • ALT metin kısmını, görselin ne hakkında olduğunu açıklamak için kullanın; ayrıca anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz.
 • Alakasız karakterlerin yerine anlamlı resim dosyası isimleri kullanın.

8. Tekrar Okuyup Kontrol Edin

Söylemeye gerek yok, ancak yazım hataları, dilbilgisi hataları, anlamlı olmayan cümleler veya mantıklı görünmeyen metin içeren bir şey yayınlamak istemiyorsunuz. Yayınlama düğmesine basmadan önce, yukarıda belirtilen yönergelere uyduğunuzu kontrol edin, yanlışları düzeltin. 

Ve son olarak belirtmek gerekir ki; yazdığınız konu ve hedeflediğiniz anahtar kelime ile ilgili yayınladığınız içeriğin benzerleri; arama motorunda zaten kendi dizininde olduğundan mevcut yazılardan daha faydalı olduğuna ikna etmeniz gerekir. Görüldüğü üzere; yazı başlığı, URL, alt başlıklar, iç bağlantılar, anahtar kelime kullanımı, görsel optimizasyonu ve kaliteli içerik yazmakSEO uyumlu makale yazmak için gerekli temel bileşenlerdir.