Alexa nedir? Alexa, kendi araçlarını ve algoritmalarını kullanarak trafiği analiz eden bir kuruluştur. Sitenizin diğer sitelere nazaran ne kadar popüler olduğunun bir tahminini gösterir. Alexa verilerinin nasıl toplandığı kuşkulu olabilir fakat Alexa sıralaması düşürmek için sadece trafik arttırmak şart değildir. Bu yazımızda “Alexa sıralaması nasıl düşürülür?” ve “Alexa önemli mi?” sorularını ele alacağım…

Alexa Puanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Alexa, tarayıcılarında Alexa araç çubuğu yüklü olan kullanıcıların gezinme alışkanlarına göre istatistik üretmektedir. Alexa toolbar yüklü olan kullanıcılardan elde ettiği verilere dayanarak, sitelerimize bir ülke ve dünya sıralaması vermektedir. Dolayısıyla, sitenizin etkililiği için yalnızca küçük bir ölçümdür ve arama motoru sıralamasında bir etkisi yoktur. ‘Alexa önemli midir’ sorusunu yanıtlarken bu çerçeveden bakmanız gerekiyor. Örneğin, sitenize reklam almak istiyorsanız reklam verenler için Alexa sıralaması önemli bir kriter olabilir.

Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri

Alexa sıralaması düşürmek için yapılması gerekenleri trafik arttırma çalışmalarıyla bir bütün olarak ele alacağız ve Alexa’nın dikkate aldığı sıralama kriterlerini bir arada anlatacağız. Ancak ondan önce Alexa sıralamasını düşürmek için şu işlemleri gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız:

# Tarayıcınızda Alexa Toolbar yüklü olmalıdır.
# Alexa Toolbar yüklü kullanıcılar sitenize girmelidir.
# Siteniz hızlı olmalıdır.
# Sitenizin yapısı ziyaretçilerin dolaşmasına uygun kalite ve yapıda olmalıdır.
İşte sitenizin Alexa sıralamasını düşürmek için yapmanız gerekenler…

Sitenizi Güncel Tutun

Düzenli bir güncelleme aralığına sahip olmak, ziyaretçileri sitenize geri getirecek ve arama motorlarına sitenizin etkin olduğunu gösterecektir. Aynı zamanda düzenli olarak içerik ekledikçe Alexa sıralamasının da yükseldiğini fark edeceksiniz. Örneğin son güncellemesi 1 yıl önce olan günlük 800-1000 hitli site Alexa TR sıralamasında 20.000 civarında iken, günlük 400 hitli ama sürekli güncellenen bir site 10.000 civarında bir Alexa sıralamasına sahip olur.

Kaliteli İçerikler Üretin

Kaliteli içerik ve güçlü bir SEO çalışması yürütüyorsanız, Alexa sıralamalarında iyileşmeler görürsünüz. İçeriklerinizi paylaşılabilir bir şekilde üretmeniz gerekiyor. Sosyal ağlarda paylaşılabilir içerikler üretmek trafik arttırmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Birkaç sıra dışı giriş cümlesi, güçlü bir imaj yaratmak için oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Tasarımınızı Güzelleştirin

Websiteleri için görsellik ve tasarım anlayışları sürekli olarak değişiyor. Sitenizin ilk izleniminin güncel görünmesi için eski tasarımlarınızı güzelleştirin ve zamanın gerekliliklerini yerine getirin. Örneğin 2018 yılında 2010 tasarımı kullanıyorsanız, muhtemelen site imajınız olumsuz etkilenecektir. Bu da Alexa sıralamanıza olumsuz yansıyacaktır.

Alexa Sıralama Düşürme Gruplarına Katılın

Alexa düşürmek için kurulmuş gruplar vardır. Bunu çeşitli webmaster platformlarında görebilirsiniz. Alexa rütbesini iyileştirmek ve sıralamanızı düşürmek istiyorsanız, forumlarda yer alan Alexa araç çubuğu yüklü birçok webmasterin sitenizi ziyaret etmeleriyle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Aslında sitenizin popülaritesi artmadığı için bu yöntem tartışmalıdır. Fakat bu çalışma ile, sitenize giren 10-15 kişi için de bir popülerlik kazanabilirsiniz.

Bonus: Alexa’ya Kaydolun (%100 Sıralama Düşürme)

Alexa’nın pazarlama hizmetlerine abone olabilirsiniz, böylelikle Alexa araçlarına ve listelerine erişim imkanınız olacaktır.
Alexa sıralama iyileştirme ve konumuzu yükseltme yöntemlerini anlattık. Sizin de bu konuda deneyimleriniz veya sorularınız varsa yorum kısmından bildirebilirsiniz.