Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, “SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlayacağız. Anahtar kelime araştırmasının herhangi bir SEO çalışmasının temeli olduğu malumdur. Ancak belirtmeliyim ki, arama motoru optimizasyonu dünyası son birkaç yıl içinde çok hızlı bir şekilde gelişti. Bu yüzden anahtar kelimelerin oynadığı role ayak uydurmak çok zor. Biz de bu yazımızda, “anahtar kelimeleri nasıl buluruz? Seo anahtar kelimeler nasıl tespit edilir? Makalede anahtar kelime nasıl belirlenir?” gibi soruları cevaplandırmak için bazı püf noktalardan bahsedeceğiz.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?

Anahtar kelime araştırması yapmak demek, insanların kullanacağı kelime öbekleri listesini araştırmak demektir. Marka, ürün, alıcı amacı ve rakip anahtar kelimeler belirlenmelidir. Birbiriyle bağlantılı olarak alakalı arama terimlerini iyi analiz etmeniz gerekir. Adım adım anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız, üç ana odak noktasından bahsedebiliriz. Anahtar kelime araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken üç nokta şunlardır:

  1. “Seo hizmetleri, performans seo servisleri için ödeme, sonuç bazlı seo”gibi ürün ibarelerin bir listesi çıkarılmalıdır.
  2. “Uygun fiyatlı seo, seo servis sağlayıcı, uygun fiyatlı seo hizmetleri, seo fiyatlandırma, seo danışmanlığı” gibi alıcının niyet aramaları iyi tespit edilmelidir.
  3. “Yerel seo, sosyal medya yönetimi, sayfa içi seo, backlink oluşturma, anahtar kelime araştırması” gibi ilgili anahtar kelimeler doğru tespit edilmelidir.

Bu üç maddeyi yaparken Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Temel olarak bu işlemler hakkında bir kaç yol bulunmaktadır. En popüler ve etkili olanlardan biri Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’sını kullanmaktır.

Ücretsiz, kullanıcı dostu ve veri dolu olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı size yazdığınız anahtar kelime ile ilgili alternatif anahtar kelimeleri sunar. Benim favorim Ahrefs’tir. Ahrefs, anahtar kelime araştırmasının çok ötesine işlevsellik sunmaktadır.

Anahtar Kelimeler Makalede Nasıl Kullanılmalıdır?

Hangi aracı kullanırsanız kullanın SEO uyumlu makale yazmak konulu makalemizden yararlanarak anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanabilir ve SEO uyumlu bir siteye sahip olabilirsiniz. Eğer anahtar kelimeleri kullanarak güzel içerik hazırlar ve insanlar için okunaklı cümleler kurarsanız, Featured snippet olarak çıkabilirsiniz. Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır? hakkında kaleme aldığımız makaleye göz atarak da Fetured Snippet olmak için püf noktaları öğrenebilirsiniz.

“Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?” Püf noktaları ele aldık. Sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabilir, ayrıca sorularınızı da sorabilirsiniz. Sitenizin Google’da istediğiniz yere gelebilmesi dileklerimizle! Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen kalın…