İnternet sitelerinde yer alan içeriklerin en büyük amacı arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını ve ziyaretçi almasını sağlamaktır. Ancak bu amaca ulaşmak adına sadece internet sitesi yaparak bırakmamanız gerekiyor backlink çalışmalarını da gerçekleştirmeniz önem arz ediyor. Peki, nedir bu backlink?

 

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Backlink, bir internet sitesinin farklı bir internet sitesi tarafından referans göstermesidir. Sizin sitenizde yer almakta olan bir içeriğin doğal veya sizin aracılığınız ile farklı bir internet sitesinde yer alması ve yönlendirme yapılması ile elde edilmektedir. Backlink, pek çok farklı türde alınabilecek bir referans olur iken temel amacı sayfaların arama motorları üzerinde daha otoriter olmasını ve ön sırada yer almasını sağlamasıdır.

 

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

 

İnternet siteniz için tercih edebileceğiniz pek çok backlink türü bulunmaktadır. Backlink türlerinin tamamının SEO çalışmalarında farklı farklı önemi ve özelliği bulunmaktadır. Backlink çeşitleri ise şu şekilde;

 

Tanıtım Yazısı: Bir internet sitesinin farklı bir internet sitesinde metin olarak tanıtılması ile alınan backlink türüdür. Yazı içerisinde hedeflenen anahtar kelimeler ile link çıkışı gerçekleştirilmektedir.

Footer Link: Bir internet sitesinin en alt bölümünde yer alan ve tüm sayfalarda yer alarak, daha fazla backlink alınmasını sağlayan backlink türüdür.

Profil Backlink: Özellikle forum sitelerinde oluşturulan profillerde internet sitesi adresine yazılarak alınan backlink türüdür.

Sosyal Backlink: Facebook ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya sitelerinde paylaşımlar gerçekleştirilerek alınacak olan backlink türüdür.

 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Backlink alınırken dikkat edilmesi gerekenler özellikle SEO çalışmaları sırasında büyük önem taşır. Temel olarak maddelere değinecek olursak;

 

Backlink satın alacağınız internet sitesinin sizin siteniz ile aynı kategoride olması artı değer katması için önem arz etmektedir. Örnek verecek olur isek bir yemek tarifleri sitesine sahipseniz film sitelerinden alacağınız backlinkler faydalı olmayacak veya çok az fayda gösterecektir. Ve bu backlinklerin algoritma değişikliklerinde zararı olacaktır.

 

Backlink alırken SEO çalışmalarınız için ihtiyaç olan türü seçmeniz ve bu alanda backlink almanız gerekmektedir. Örneğin ihtiyacınız olmayan profil backlinkler çalışmalarınızı olumsuz etkileyecektir.