Domain Authority, Moz tarafından geliştirilen bir metriktir. Domain otoriteniz ne kadar yüksekse, daha yüksek bir arama motoru sıralamasını elde etme ve dolayısıyla daha fazla hit alma ihtimaliniz var demektir. DA, aynı zamanda SEO çabalarınızın sonucunu ve sitenizin rekabet gücünü gösterir.

DA değeri nasıl ölçülüyor ve nasıl yükseltilir gibi konular üzerine ayrıntıya giremeden önce Page Authority ile arasındaki farklı belirtmemiz gerekir. PA, benzer bir metriktir, ancak bir domainin tümünün gücünü ölçmek yerine, tek bir web sayfasının sıralama gücünü ölçer.

Örnek olarak domain otoritesi 10 olan bir sitedeki bir içerik sosyal medyada yüzlerce kez paylaşılmış ve binlerce trafik almışsa, o içeriğe ait page authority değeri 30-35 olabilir.

DA ve PA Değeri Sorgulama

DA ve PA değeri sorgulama için “Moz Domain Authority Checker” şeklinde arama yapın.

Gelen sonuçlarda Open Site Explorer: Link Research & Backlink Checker | Moz” tıklayın. (Moz.com sitesinde)

Ardından arama çubuğuna domain adresi yazdıktan sonra “Search” tuşuna basın.

Gelen sonuç sayfasında, DA ve PA değeriyle birlikte site spam skorunu öğrenebilirsiniz.

Burada 5 hak veriliyor.

 

 

Çoklu DA ve PA değeri sorgulamak için burayı kullanabilirsiniz

Linke tıklayın.Sonra hangi site veya siteleri öğrenmek  istiyorsanız boş kutuya alt alta yazın ve “Find Moz Metrics” butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

 

Moz DA Değeri Nedir?

Domain Authority yani alan adı otoritesi, Moz tarafından tasarlanmış bir algoritmayı kullanarak 1 ila 100 arasında skorla (1 kötü, 100 en iyisi) puanlanır. Domain otoritesi için şunları söyleyebiliriz:

 • 1 – 19: Düşük (Not: site o yeni olabilir.)
 • 20 – 29: Ortalama
 • 30 – 39: İyi
 • 40 – 59: Güçlü bir site
 • 60 – 80: Çok güçlü bir site
 • 81 – 100: Harika bir site!

Moz PA Değeri Nedir?

Bir sayfanın aldığı Google+1 sayısı, Facebook Beğenileri, Twitter Retweet’leri veya LinkedIn gibi sosyal medya plaformlarındaki paylaşımları, ilgili sayfaya bağlantı veren kök alanların sayısı gibi kriterler göz önüne alınarak oluşturulan Page Authority değeri, genel anlamda ve uzun vadede sitenizin genel otoritesini etkileyeceği için son derece önemlidir.

PA sorgulama işlemi de tıpkı yukarıdaki gibi DA sorgulama ekranından yapılmaktadır. Direkt olarak yazı adını yazmanız yeterlidir.

DA ve PA Değeri Nasıl Yükselir?

Moz tarafından kullanılan sıralama faktörlerini anlattıktan sonra Domain Authority ve Page Authority değerleri nasıl yükselir sorusunu cevaplayabiliriz. İşte DA ve PA değeri yükseltmek için yapmanız gerekenler:

– İyi bir domain seçmekle işe başlayın. Niş bir konuda site açıyorsanız, domainin anahtar kelime içermesi iyi bir tercih olabilir. Eğer kötü bir geçmişi yoksa eski ve güçlü bir alan adı satın almak isteyebilirsiniz, böylece alan adı yaşı oluşturmak zorunda kalmazsınız.

– Sayfa içeriğinizi SEO uyumlu hale getirin. SEO hem Google arama motoru sıralamasında hem de domain güçlendirmede önemli olduğundan, başlık etiketleriniz, resim alt etiketleriniz ve içeriğin kendisi de dahil olmak üzere sayfa içi SEO ayarlarınızı eksiksiz yapmanız gerekir.

– Makalelerinizde, ana anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını geçirin. Kalıcı bağlantılarınızın kısa ve alakalı olmasını sağlayın.

– Düzenli olarak yayınlanan yüksek kaliteli içerikler oluşturun.

– Site içi bağlantılar kurun. Site genelinde ve yazı içi linklemeler ziyaretçileri bulmaya çalıştıklarına yönlendirerek kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olur.

– Google Webmaster Tools’u düzenli olarak kontrol edin. Kötü veya zararlı herhangi bir backlink, alan adı otoritenizin düşmesine neden olabilir. Zararlı linkleri reddedin.

– Sitenizi mobil uyumlu hale getirin. Çok sayıda çevrimiçi kullanıcı, mobil cihazlar aracılığıyla internete erişmektedir. Web siteniz henüz mobil kullanım için optimize edilmemişse 1-0 geridesiniz demektir.

– Sayfa hızını arttırın. Düşük yükleme hızı, hemen çıkma oranınızı kötü etkiler.

– İçeriğinizi sosyal medya aracılığı ile tanıtın. Takip edenlerin içeriğinizi beğenmesini, paylaşmasını veya yorum yapmasını sağlayın. Sosyal paylaşım düğmelerini doğrudan web sayfalarınıza ekleyin.

Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesi Yükseltme

Yukarıda detaylı olarak anlattıklarımızı özetleyelim. DA ve PA nasıl yükselir? Madde madde yapmanız gerekenler…

 • İşinizle alâkalı bir alan adı seçin.
 • Başlık etiketlerinizi, resim alt etiketlerinizi ve içeriğinizi SEO uyumlu hale getirin.
 • İnsanların bağlantı vereceği yüksek kaliteli içerik oluşturun.
 • Kullanıcı deneyimini geliştirmek için yazı içi alakalı bağlantılar ekleyin.
 • Sağlıklı bir web sitesi için kötü ve bozuk geri bağlantıları kaldırmak için Webmaster Tools’ta düzenli bir denetim gerçekleştirin.
 • Mobil dostu siteye sahip olun.
 • Hemen çıkma oranını düşürmek için web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın.
 • Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal medya kanalları yoluyla içerik tanıtımı yapın.