Arama motoru optimizasyon çalışmalarında yapılan bazı hatalar sitenizi zarara uğratabilir. Sitenizi üst sıralara taşımak isterken yapılan yanlışlar sonucunda gerilemeye sebep olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere en çok yapılan SEO hataları ve doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Seo Hakkında Doğru Bilinen Hatalar

1

Anahtar kelime yoğunluğunda aşırıya kaçmayın. En çok yapılan SEO hatalarının başında anahtar kelimenin aşırı derecede kullanılması geliyor. Yazı içerisinde çok fazla anahtar kelime kullanmak arama motorları üzerinde etkinliğinizi azaltacaktır. Yazılarınızı arama motorlarına değil ziyaretçilerinize yazdığınızı unutmayın. Okuyucularınızı sıkmayacak şekilde anahtar kelime yoğunluğunuzu belirlemelisiniz.

2

Yazı içeriği ile anahtar kelimenin alakasız olması sık karşılaştığımız durumlardan birisidir. Google, sıralamada sergileyeceği içeriğin anahtar kelime ile uyumlu olmasını ister. Ziyaretçinin konu içerisinde aradığı cevabı bulmasını ister. Yazı içeriğiniz anahtar kelimenizi anlatmalıdır. Anahtar kelimenizi yazı içeriğinize uygun seçmelisiniz.Meta etiketi kullanımında aşırıya kaçmayın. Ne kadar fazla meta etiketi kullanırsam o kadar etkisi olur düşüncesinde olmayın. Site içeriğiniz ile alakasız meta etiketler, aşırı derecede meta etiketi kullanmak, spam yemenize sebep olabilir. Meta tag seçimlerinizi site içeriğinize uygun olarak yapmalısınız.

3

Uzun yazılı içeriklerin, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma olasılığının yüksek olduğu sanılıyor. Yazılarınız ziyaretçilerin isteklerine karşılık verecek şekilde uzun olmalıdır. Cümle tekrarlarından sakının. Yazı içeriğinizin dışına çıkmamaya özen gösterin. Yazı içeriğine bağlı olarak uzun yazılar yazabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, içeriğinizin kaliteli olmasıdır. Kalitesiz, ziyaretçinin aradığı soruya cevap vermeyen uzun içerikler sizlere negatif olarak dönecektir.

4

Kopya içerikler üzerinde değişiklik yaparak paylaşmak. Birçok site sahibi kopya içerik üzerinde ufak değişiklikler ile özgün bir yazı elde ettiğini sanmaktadır. Özgünlük, yazı içerisinde kullanan cümlelerin bire bir başka bir sayfada kullanılmamış olması değildir. Anlam bütünlüğü, içerik akışı, cümle kalitesi özgünlüğü belirleyen ana unsurlardandır. Google içerikler üzerinde yapılan ufak değişikleri anlayabilmektedir. Bu durum içeriğinizin kopya olarak algılanmasına neden olur. Kopya içerik paylaşmak sitenize katkı sağlamayacaktır.

5

Çok fazla link alımından uzak durun. Kalitesiz ve değersiz linklerin sitenize yararı olmadığı gibi zararı olacaktır. Ayrıca yeni açılan sitelerin kısa sürede link alımı yapması yanlıştır. Google bu durumu spam olarak karşılayabilir.site sahipleri görüntülere alt etiketi eklemezler. Görsel aramalarda etkinizi arttırmak istiyorsanız görsellere alt etiket ekleyin.

6

Sadece Google arama motoruna göre SEO çalışmaları yapmayın. Diğer arama motorlarından trafik elde edebileceğinizi unutmayın.

7

Site içerisinde sayfalar arasındaki bağlantıların önemi tartışılmaz. Özellikle ziyaretçilerin sitenizde dolaşması için site içi bağlantılar çok önemlidir. Bu konuda aşırıya kaçanlar olabiliyor. Çok fazla iç bağlantı yapmaktan kaçının.

8

H1, H2, H3 taglarının kullanımı oldukça önemlidir. Yazı içerisinde sadece bir tane h1 tagı kullanmalısınız.

9

Siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Google son yaptığı güncellemeler ile web sitelerin mobil uyumlu olup olmamasına çok önem veriyor.

10

Site içerisindeki kırık bağlantılara dikkat edin. Arama motorlarının botları siteniz içerisinde gezinmesini zorlaştıracak ve sayfanızın değerinin düşmesine sebep olacaktır.

11

Site haritası Google botlarına yol gösterir. Arama motoru botları site haritası üzerinden tarama yaparak indexleme yapar. Site haritanızın eksik veya çalışabilirlik durumunu sıklıkla kontrol etmelisiniz.

12

Karmaşık ve uzun url yapılarını tercih etmeyin. Kısa ve anlamlı url yapılarını kullanın. Sıklıkla tema değişikliği yapmayın. Sayfalarınızın sürekli olarak değişmesi arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Siteniz içerisinde çok fazla değişiklik yapmamaya özen gösterin.

SEO gündemini takip etmeye çalışın. Sürekli değişen SEO tekniklerine ayak uydurmalısınız. İlk zamanlarda yapmış olduğunuz çalışmalar etkisini yitirebilir. Yeni optimizasyon çalışmaları ile sitenizin etkinliğini ayakta tutmalısınız