Google sıralama arttırma konusunda araştırma yapıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda tam olarak Google sıralama arttırmak için ipuçları paylaşıyoruz. Zaten bu yazıyı okuduğunuza göre, biz Google’da üst sıralarda yer edinmişiz demektir.

Bazen web site sahipleri tarafından “seo puanı arttırma” şeklinde de araştırılan, tecrübe onaylı bu önerileri uygulayın ve web sitenizin arama motoru sonuçları sayfasında en üst sıralarına yükselmesini izleyin. İşte Google’de site yükseltme için yapmanız gerekenler…

Güzel görünümlü, anlamlı içeriklere sahip olun!

Kaliteli içerik, arama motoru sıralamaları için en önemli unsurdur. İçeriklerin, hedeflenen kullanıcı için özel olarak oluşturulması gerekir. Kaliteli, güzel görünümlü, yorucu/sıkıcı olmayan, bilgi aktarıcı içerik, sitenizin otoritesini ve alaka düzeyini artırır; dolayısı ile site trafiğini artırır.

Peki var olan içerikleri ne yapacağız? Sitemizde yer alan içerikleri, kalınitalik ve alt çizgi gibi özellikleri kullanarak güzel bir görünüme kavuşturmamız gerekir. Böylelikle güzel ve dikkat çekici bir içerik düzeni meydana geldiği için, kullanıcılar kendilerini değer verilen, kaliteli bir sitede görerek daha fazla zaman geçirecektir.

Her şeyden önce amacımız, bir kere gelen ziyaretçiyi sürekli sitemize gelmesini sağlayacak şekilde karşılamaktır. Dolayısı ile bütün yazılarımızı;

  1. Bilgilendirici,
  2. Boş tekrarlar içermeyen,
  3. Bold, italic gibi düzenlemeleri kullanarak,
  4. Anlam bütünlüğü bozuk olmadan

sunmamız gerekiyor. Dolayısıyla 1. sıra garantili SEO çalışması istiyorsanız, her şeyden önce içeriğiniz en mükemmel şekilde olmalıdır.

Araştırın ve anahtar kelime optimizasyonu yapın!

Her sayfa için bir anahtar kelime öbeği tanımlayın ve hedefleyin. Okuyucunuzun söz konusu sayfayı nasıl arayabileceğini düşünün. Ardından, bu anahtar kelimeyi sayfa boyunca birkaç kez tekrarlayın – açılış ve kapanış paragraflarında bir veya iki kez ve kalan içerikte iki ila dört kez daha geçirerek anahtar kelime optimizasyonu yapabilirsiniz.

Bu anahtar kelime öbeklerini vurgulamak için kalın, italik, başlık etiketleri ve diğer vurgu etiketlerini kullanmayı unutmayın; ancak aşırıya kaçmayın. Dilinizin ve yazı stilinizin doğallığını bozmayın! SEO için yazmak adına, hiçbir zaman anlamı iyi olarak yazmayı göz ardı etmeyin. En iyi sayfalar ziyaretçiler için yazılmıştır , arama motoru için değil… Sabretmek sizi daima başarıya ulaştıracaktır.

Bu konuda kesinlikle SEO uyumlu makale yazmak konusunda size kılavuz olacak olan, 8 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin!

Web sitenize her gün yeni yazmak yerine, iki günde bir önceki içeriklerinizi düzenleyerek daha mükemmel bir hale getirmek çoğu kez daha karlı olacaktır. Düzenli olarak güncellenen içerik, sitenin alaka düzeyinin armasını sağlar. Yani hem MOZ bağlamında hem de kullanıcı bağlamında “Page Authority” yükselmesi sağlar.

İlk aşamada söylediğimiz gibi içeriklerinizi hem görünüm hem de anlamsal olarak geliştirmek, daha düşük kaliteli bir yeni yazı eklemekten daha fazla katkı sağlayacaktır.

Benzer içerikleri birbirine bağlayın!

Yazı içerisinde başka bir yazıyla ilgili kapsamlı bilgi veya çeşitli bir çözüm yöntemi varsa, ilgili yazıya link verin. Yani sitenizi bir örümcek ağı gibi örün. Site içerisinde linkleme yaparken, anahtar kelime linklemesi yapabilirsiniz. Çünkü kendi sitenizde yer alan yazıya verdiğiniz bir linktir ve kendi sitenize bu şekilde linklemeden daha doğal bir yöntem olamaz.

Benzer içerikleri linklemeniz Google botlarının sitenizi daha hızlı taramasına yardımcı olacak ve sayfa otoritenizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Öneri: Domain otoritesi nedir, nasıl öğrenilir?

Görsel alt etiketlerinde anahtar kelimelere yer verin!

Görsel alt etiketleri SEO için önemli bir unsurdur. Çünkü resim veya fotoğraf hakkında bize bilgi vermektedir. Görsel ve video medyanızı her zaman alt etiketleri veya alternatif metin açıklamalarını kullanarak ekleyin. Arama motorlarının sayfanızı daha kaliteli görmesini sağlamak için eklediğiniz görsele ek olarak alt metin ve açıklama kısmı yazıları yazabilirsiniz. Böylelikle çeşitli alternatif anahtar kelime seçeneklerinizi burada kullanabilirsiniz. Hem de son derece doğal bir şekilde ve görüntü kirliğine sebep olmadan!

Bunlar, arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için birçok yöntemden yalnızca birkaçı. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Detaylı SEO Analizi Nasıl Yapılır?ve Mobil SEO Rehberi başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.