Arama motoru sonuç sayfalarında iyi sıralarda olmak istiyorsanız, backlinkler önemlidir. Sitenizin linkinin yer aldığı her web sayfası, siteniz için bir backlink sayılır. Sosyal medya sitelerinin çoğu güzel backlink kaynaklarıdır. Sosyal medya siteleri için, StumbleUpon, LinkedIn, Digg, Reddit, Facebook, Twitter, Pinterest gibi platformları sayabiliriz. Bu yazımızda kaliteli backlink alabileceğiniz siteler hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, sosyal medya sitelerinde backlinklerin önemi paylaşımda bulunan kullanıcıların yetkilerine göre değerlendirilir. Dolayısıyla bir kişinin birden çok sayıda sosyal medya hesabı açıp paylaşımda bulundurması etkili bir yöntem değildir.

Pinterest

Pinterest görüntülerle birlikte bilgi ve link paylaşmanıza izin veren görsel tabanlı en büyük soyal ağlardan birisidir.

Facebook

Facebook üzerinde aldığınız backlinkler ne kadar popüler insanlar-hesaplar tarafından paylaşılıyor ise o kadar iyidir.

Twitter

Twitter’da linkleriniz paylaşılması; yapılan paylaşım sıklığı, erişim ve tıklanma oranları hakkındaki istatistikler seviyesine göre geri dönüş sağlar.

 

Linkedin

Profesyonel iş ağı sitesidir. Bu sitede oluşturacağınız profesyonel profilinizden web sitenize bağlantı çıkışı yapabilirsiniz.

Medium

Bu site oldukça güçlü bir site olmasından ötürü buradaki paylaşımları anahtar kelimelerinizin birinde verip, yazıyı kısa kestikten sonra sitenize link vermeniz, size hit olarak geri dönecektir.

BizSugar

BizSugar, küçük işletmeler için harika bir sosyal platformdur. Girişimcilik bilgilerinizin ve küçük işletmelerinizin haberlerinin paylaşılmasına olanak tanır.

WordPress.Com

Ücretsiz WordPress blogu, dofollow linklerini oluşturma konusunda iyi bir seçenek sunuyor. CMS’de dofollow veya nofollow linklerini seçebilirsiniz.

Google+

Bu, bağlantı oluşturma için en popüler dofollow sosyal medya siteleridir. Google plus’da paylaştığınız içeriğinizin bağlantıları dofollow olur.

YouTube

YouTube video içeriklerinin ve pazarlamanın en büyük platformudur. YouTube videonuzun ve web sitenizin bağlantısının bir açıklamasını eklemenize olanak tanır. Ancak buradakiler dofollow değildir. Bunu, dofollow’a dönüştürmek için web sitenizin bağlantısını YouTube’un kanal başlığına yerleştirmeniz gerekir.

Blogger (BlogSpot)

Blogger, Google.com’a aittir. Buradaki bağlantılar dofollow’dur. Yorum bölümünün bağlantıları nofollow’dur.

Reddit

Reddit, doğrudan bağlantılar oluşturmanıza ve tüm bağlantılarının dofollow olmasına izin verir. Aynı zamanda üst derecede hit çekmenize de olanak verir.

Tumblr

Tumblr ücretsiz bloglama için iyi bir platformdur. Dofollow linklerini almak için, herhangi bir içeriği yayınlarken “Green Link Button” a tıklamanız gerekmektedir.

Yukarıdaki sosyal medya siteleri, çoğunlukla dofollow link veren ana platformlardır. Ayrıca, dofollow backlinkleri oluşturmaya yarayan başka bir sosyal ağ da vardır, fakat genellikle dofollow linkleri almak için önce geçmek zorunda olduğunuz ekstra gereksinimleri şart koşuyorlar:

Scoop.it

Web sitenizdeki verileri rss aracılığıyla alıp  sizin oluşturduğunuz  profil sayfasında otomatik olarak yayınlayan bir web sitesidir.DA/PA 92/73 değeri vardır.Kaliteli backlinkler alabilirsiniz.

 

 Flickr
– Digg
– Propeller
– BookMax
– Tagza
– Ikeepbookmarks
– Bibsonomy
– Murl
– Buddy Marks
– Technorati
– Site Jot
– Oyax
– Bumpzee
– Bookmark 4 You
– LinkaGoGo

Buraya kadar vermiş olduğumuz sosyal medya sitelerini takip edin ve link bağlantısı kurmak için siteleri dikkatli bir şekilde inceleyin. Siteler kadar güçlü ve tıklanma oranı ne kadar yüksek olur ise; sitenize geri dönüşü de o kadar iyi olacaktır.

 

Yazımıza yakında yepyeni backlink kaynakları eklenecektir.Ayrıca eklenmesini istediğiniz web sitelerini yorum yaparak bildirebilirsiniz.