ev / SEO Uzmanı / Seo Uzmanı: Tüm Detaylarıyla Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?
Seo Uzmanı: Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?
Seo Uzmanı: Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Seo Uzmanı: Tüm Detaylarıyla Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

SEO, yani İngilizce açılımı ile “Search Engine Optimization”, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Arama motorları, internette yer alan sayfaları tarayarak, kullanıcılara ulaştırmakla sorumludur. Google, Yandex, Bing gibi, herkes tarafından tanınan bu arama motorları, kullanıcılarına sundukları içeriklerin sıralamasında belli kalite yönergelerini takip ederek sıralama yaparlar. Bu kalite yönergeleri, arama motorları tarafından webmasterlara sunulur ve takip edilmesi talep edilir.

İnternet siteleri, arama motorları tarafından talep edilen bu yönergeleri takip ettikleri sürece daha iyi sıralamalara sahip olur ve ulaştıkları kitleyi genişletir. Bu yönergeleri takip etmekten sorumlu olan kişilere ise Seo Uzmanı adı verilir.

Seo Uzmanı Nedir?

Seo uzmanı, bir internet sitesinin arama motorları tarafından yayınlanan optimizasyon yönergelerine uygun şekilde hazırlanması ve gerekli işlemlerin yapılmasından sorumlu kişiye verilen isimdir.

Bir seo uzmanı, tüm arama motorlarına ait kalite yönergelerini takip eder ve bunları internet sitesi üzerinde uygular. Bu sayede, çalışılan internet sitesinin daha fazla insana ulaşması, müşterileri kitlesini genişletmesi hedeflenir.

Özellikle büyük şirketlerin daha fazla ihtiyaç duyduğu kurumsal seo uzmanları, çok sayıda sayfası ve ziyaretçisi bulunan internet siteleri üzerinde çalışmakta uzmanlaşmıştır. Bir internet sitesinin sayfa sayısı ve ziyaretçisi ne kadar çoksa, sitenin kontrolü için bir seo uzmanına o kadar çok ihtiyaç duyulur.

Seo Uzmanı Ne İş Yapar? 

Seo uzmanları, arama motorları ve algoritmalar konusunda uzmanlaşmıştır. Bir seo uzmanı, çalıştığı internet sitesinin arama motoru optimizasyonu için gerekli olan tüm çalışmaları yönetmekten sorumludur.

Büyük arama motorları için özellikle dikkat edilmesi gereken bu çalışmalar, arama motorları tarafından açıklanır. Örneğin, en popüler arama motoru olan Google, SEO Başlangıç Kılavuzu sayfasında, webmasterların internet siteleri üzerinde ne gibi çalışmalar yapması gerektiğini anlatır.

Bir Seo Uzmanı, başlıca aşağıdaki maddelerden sorumludur;

 • İnternet Sitelerinin Arama Motorlarına Kayıt Edilmesi: Her internet sitesi, arama motorlarının botları tarafından taranmak için tespit edilmek zorundadır. İnternet sitesi üzerinde çalışan seo uzmanı, çalıştığı internet sitesini arama motorlarına kaydeder. Bu işlem, arama motoru optimizasyonunun temelini oluşturur. Kayıt işlemi arama motorlarının internet siteleri üzerinden gerçekleşir. Örneğin, Google için kayıt işlemi bu adresten, Yandex için bu adresten gerçekleştirilir.
 • İnternet Sitelerinin Teknik Altyapısının Hazırlanması: Arama motorları, webmasterlardan belli bilgiler talep eder. Bu bilgilerin en temelini “meta” adı verilen bölümler oluşturur. Meta bölümleri, sayfanın başlığını, açıklamasını ve ayırıcı etiketlerini içerir. Bu bilgiler, arama motorlarına ait botlar tarafından talep edilir ve sıralamalarda etkilidir. İçeriklerin tamamında bu düzenlemelerin yapılması seo uzmanının sorumluluğundadır.
 • İnternet Sitesinin Arama Motoru Görünürlüğünün Artırılması: Seo uzmanının en önemli görevi, internet sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmaktır. İstenilen kelimede daha üst sıralara çıkılması için, bir seo uzmanına ihtiyaç duyulur. Bu uzman, gereken tüm site içi ve site dışı çalışmaları yapar ve internet sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü daha iyi hale getirir.

Seo uzmanları temelde bu üç madde üzerine odaklanmış, çok sayıda konuda çalışma yürütmek zorundadır. Basit gibi görünen bu işlemler aslında oldukça karmaşıktır ve büyük bir bilgi birikimi gerektirir. Seo uzmanları için en önemli ihtiyaç, bilgi birikiminden ziyade tecrübedir.

Seo Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? 

Seo uzmanları, tecrübelerine göre değişen maaş oranlarına sahiptir. Genel olarak seo uzmanlığı başlangıç maaşları 2.000 TL civarındadır. Bu rakam, tecrübeye ve çalışılan siteye göre değişkenlik gösterir. 3 yıllık tecrübeye sahip bir seo uzmanının ortalama maaşı 3-4000 TL arasında değişebilir.

Her sektörde olduğu gibi, bu sektörde de maaşlar tamamen yapılan iş ile orantılı olarak yükselir. Eğer bir seo uzmanı, yaptığı işte başarılıysa ve iyi geri dönüşler alıyorsa, maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir seo uzmanı açısından ihtiyaç halindeki şehirler. Maaşlar ve iş imkanları bu üç şehirde oldukça iyi durumda. İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından gelen Bursa da seo uzmanları için iyi bir tercih olabilir.

Freelance Seo Uzmanı 

İnternet ile alakalı bir işle uğraşırken sabit bir büroda olmanız gerekmez. Özellikle arama motorları ile ilgili yapılan çalışmalarda herhangi bir fiziksel nesneye ihtiyaç duymadan, bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Seo uzmanlığı, freelance olarak yapılabilen bir meslek. Herhangi bir ofise bağlı olmadan, evinizden de tüm çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir çalışma saatine bağlı olmadan yapılabilen seo uzmanlığı, pek çok kişi tarafından ek iş olarak da tercih ediliyor.

Nasıl Seo Uzmanı Olunur? 

Seo uzmanı olmak istiyorsanız, ön şart olarak belli bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Eğer yeteri kadar bilgi birikimine sahipseniz, çoğu şirket tarafından tercih sebebi olan “seo uzmanı sertifikalarına” başvurabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer yeteri kadar bilgi birikimi ve deneyimine sahipseniz, seo uzmanı iş ilanlarına başvurmak için hiçbir engel yok demektir!

Seo uzmanı olmak istiyorsanız, her şeyden önce belli başlı konularda yeterliliğe sahip olmalısınız. Bunların bazılarında iyi seviyede olmanız gerekirken, bazılarında sadece başlangıç seviyesi yeterli olacaktır.

Seo uzmanı olmak için gereken nitelikler başlıca şu şekilde;

 • Başlangıç düzeyde kodlama bilgisi
 • İyi seviyede yabancı dil
 • Pratik ve matematiksel düşünme becerisi
 • Araştırmacı bir karakter
 • İyi seviyede SEO bilgisi

Bu nitelikler her zaman için geçerli olmayıp, yalnızca bir uzmanın sahip olması gereken genelgeçer özellikler olarak kabul edilir. Bir seo uzmanı, bunların yanında ne kadar çok konuda bilgi birikimine sahip olursa, işini o kadar iyi yapacaktır.

Seo Uzmanı Sertifika Programları

Seo uzmanı olmak isteyen pek çok insan, sertifika veren çeşitli eğitimlere başvuruyor. Bu eğitimler, seo uzmanı arayışı içerisinde olan şirketlere iş başvurusunda bulunurken sizi ön plana çıkarabilir.

Seo uzmanı eğitimleri, genellikle birkaç aşamadan oluşur. İlk aşamada, teorik olarak arama motorları hakkında bilgi verilir. Arama motorlarının nasıl çalıştığı ve sıralamaları hangi faktörlere göre belirledikleri anlatılır.

Daha sonra, arama motorlarının gözüne girmek için internet sitelerinin sahip olması gereken özelliklerden bahsedilir. Bu özellikler hem “iç SEO” olarak adlandırılan sayfa içi çalışmalar, hem de “dış SEO” olarak bilinen, diğer sitelerden link alarak veya sosyal medya üzerinde görünürlük artırarak gerçekleştirilen, kısacası internet sitesi dışarısında yapılan tüm çalışmaları içerir.

Seo uzmanları yalnızca üzerinde çalıştıkları internet sitesine hakim olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu sitenin sosyal medya profillerinde de gerekli düzenlemeleri yapmakla sorumludur.

Seo, oldukça karmaşık bir işlem sürecine sahip olduğu için, her internet sitesi için ayrı bir yol haritası çıkarmak gereklidir. Seo uzmanı ise bu işi tam anlamıyla yapmakla sorumludur.

Seo Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyım? 

SEO, başlı başına bir serüven. Bir seo uzmanı, adeta bir bina inşa edercesine, bir internet sitesinin tüm iç ve dış çalışmalarını gerçekleştirmek zorundadır. Bunun için gereken bilgi birikimi ve deneyim oldukça yüksek olduğu gibi, kişinin alacağı kararlar da çok önemlidir.

Seo uzmanı olmak istiyorsanız, bu adımları izlemek işinize yarayabilir;

 • Yabancı Dil Öğrenin. Seo uzmanı olduğunuzda çalışacağınız arama motorlarının neredeyse tamamının İngilizce konuşulan ülkelerde geliştirildiğini aklınızda bulundurun. Gerçekten verimli bir şekilde çalışmak istiyorsanız, mutlaka İngilizce öğrenmeniz gerekli.
 • Bol Bol Araştırma Yapın. Arama motorları bildiklerinin tamamını asla söylemez. Tek bir kişinin, tek başına bu algoritmayı çözmesi de imkansızdır. Bu nedenle, iyi bir seo uzmanı olmak istiyorsanız, mutlaka çok sayıda kaynağı, forumları ve blog sitelerini takip edin. Webmasterların yaşadıklarını okuyun ve alakalı her konuda bilgi edinin.
 • Deney Yapmaktan Çekinmeyin. Seo uzmanlığı tamamen tecrübe işidir. Kendinize ait birden fazla internet sitesi kurun. Öğrendiğiniz yöntemleri ve edindiğiniz tecrübeleri bu internet sitelerinde uygulayın. Hangilerinin başarılı hangilerinin başarısız olduğunu not edin.
 • Diğerlerinin Deneyimlerinden Faydalanın. Gireceğiniz sektörde, sizden uzun yıllar önce bu işi öğrenmeye başlamış insanlar olduğunu unutmayın. Bu kişilerin tecrübelerinden faydalanın ve gerekirse onlar ile iletişime geçerek sorularınızı sorun.
 • Sabırlı Olun. Seo uzmanlığı sabır ve istikrar işidir. Her şeyden önce sabırlı olmanız gerekli. Başaramadığınız her çalışma size yeni bir şey öğretecektir. Bu nedenle pes etmemeniz ve her başarısızlıktan ders çıkarmanız gerekli.
 • Eğitimleri Aklınızda Bulundurun. Seo konusunda eğitim veren pek çok kuruluşa rastlayabilirsiniz. Eğer seo uzmanı olmak gibi bir hedefiniz varsa, bu kuruluşların derslerine katılmak size artı sağlayabilir.

Seo uzmanı olmak, her ne olursa olsun zor ve emek isteyen bir iş. Bu nedenle, mutlaka çalışmalarınızı buna göre planlayın, mümkün olduğu kadar istikrarlı olun. Seo Uzmanı hakkında diğer blog yazıma kesinlikle göz atmalısınz

 

 

hakkında HÜSEYİN

Seo Uzmanı Hüseyin ONUR

12 Yorumlar

 1. 1.5 sene önce adsense geliri için site açtım ve forumlarda yazılı seo çalışmalarını uygularım ayda ancak 5-6 TL gelir elde edebildim daha sonra bu site üzerinden site sahibiyle iletişime geçip konuyu anlattım tüm sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdi ve yönlendirmeler yaptı şu an sitemin günlük 7 TL adsense kazancı var. Bu sitede yazılı bilgiler çok değerli mutlaka dikkate alın.

 2. Seo uzmanlığı ancak deneme yanılma yöntemiyle kazanılır bence. Tabi yukardaki güzel bilgiler ek olarak çok büyük katkı sağlayacaktır. Zaten uzun süre deneme yanılmayla çalışmış ve yukarıdaki bilgilere sahip biri oldunuzmu Türkiye’nin en iyi ajanslarında çalışabilirsiniz. Seo’yu öğrenmek isteyenler için güzel bir başlangıç rehberi olmuş.

 3. veli özdoğan

  Harika yazı özellikle Deney Yapmaktan Çekinmeyin ve Bol Bol Araştırma Yapın bölümleri bu işin aslında ana noktası diyebilirim. Özellikle yabancı seo forumlarında oldukça faydalı paylaşımlar oluyor kendinizi geliştirmek için bu forumlardaki paylaşımları takip etmeyi unutmayın.

 4. adil kapıcı

  Yazılarınızdan çok faydalanıyorum birde şu Google’ın algoritmasını çözebilsem çok iyi olacak her güncellemeyle ne yaptıklarını tam çözemiyorum. Artık güncelleme dönemlerinine çok sıklaştırdılar bakalım okumaya devam.

 5. Hocam aynen dediğiniz gibi. Düzenli çalışınca SEO da yapamayacağımız hiçbirşey yok. Aynı zaman da yine dediğiniz gibi bol bol araştırma yapmamız gerekiyor.

 6. Bu dönemin en popüler ilgi alanlarından birisi IM. SEO uzmanı olmanın bu kadar derinlikli bir konu olduğunu ise hiç düşünmemiştim. Ne yana dönsem birileri kendisine SEO uzmanı diyor ama işini doğru bir şekilde yapabilen kişi sayısı o kadar az ki.Bilgi verici yazınız için teşekkürler.

 7. Kubilay ORAL

  Değerli arkadaşlar güzel bir site yapmış olabilirsiniz ancak sitenizin iç ve dış SEO ayarlarını yapmadan ya da yaptırmadan başarılı olmanız pek mümkün değil. Ben daha önce özgün bir sitemde bu hataya düştüm, tüm gayretim ile güzel bir site oluşturmama rağmen bir türlü yüksek hitler elde edemiyordum. Meğerse site içi SEO denen kavramı atlamışız. Daha sonra işini iyi yapan bir SEO uzmanı bulduk, ayarları yaptırdık da hitlerimiz arttı.

 8. Gerçekten yazı açıklayıcı ve faydalı olmuş özellikle SEO uzmanı olma konusunda İngilizce ve sabır bana göre de en önemli iki anahtar.

 9. Kendi sitem için araştırma yaparken bu konuya denk geldim. Faydalı ve ayrıntılı olarak anlatılmış elinize sağlık. Bende online eğitim almak istiyordum sırf merak ettiğim için bu yazı öncesinden yararlı oldu.

 10. İbrahim Güven

  Seo uzmanlığı hakkında okuduğum en yararlı bilgileri burada buldum.Onur hocam seo yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz seo nasıl öğrenebilirim.

 11. gerçek bir seo uzmanı dener dener ve en sonuna doğrusunu bulur arkadaşlar kimse kimseye havadan bilgi vermıyor bu yazıyı yazna ve paylasan arkadaşlara cok teşekkürler gerçekten bilgilendırıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmus tecrubelı seocular ıcın cok ıyı bir yazı ancak tecrebesız arkadaslar ıcın bence bulunmayacak bi fırsat cunku burada yazılı olan bılgılerı uygulamaya dokmek ıstersenız sızın ıcın cok daha ıyı olur yalnızca okursanız eger bellı bı tecrubenız yoksa basaramazsanıız mutlaka uygulayın derım.

 12. Seo uzmanlarının kendilerini belli alanlarda geliştirerek işletmelerin internetten müşteri kazanma konusunda yardımcı olduklarını biliyoruz. Detaylı bilgi paylaşımınız için de teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir