Sitemap Oluşturma: Hayırlı günler arkadaşlar. Bugün site haritası konusunu ele alıyoruz. Sitemap.xml nasıl oluşturulur? sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Site Haritaları, arama motorunda bir web sitesini dizine eklemek için kullanılan SEO sürecinin en önemli parçası olarak kabul edilir.  Web sitenizde bir XML site haritasıbulunması, Google’ın web sitenizin oluşturduğu URL’lerin sayısını tespit etmesine yardımcı olur.

Google XML site haritasının yardımıyla, web sitenizi arama motorlarında kolayca tarayabilirsiniz. Temel olarak, bir XML site haritası, Google’ın tüm web sayfalarınızı okumasına yardımcı olan değerli web sitenizin yol haritasıdır.

XML Site Haritası ve SEO İçin Önemi Nedir?

XML site haritası URL’si son olarak güncelleştirildiği gibi URL’ler hakkında bazı ek ama önemli bilgileri sağlamak için yardımcı olur, web sayfası web sitesinde mevcut diğer web sayfaları ile ilgili olarak önemli olduğunu sitesinde, değişiklik yapma sıklığını anlatır. Gerekli tüm bilgilerin tek bir belgede olması, arama motorunun web sitenizle ilgili tüm bilgileri almasına ve daha doğru bir şekilde taramasına yardımcı olacaktır.

Sitemap.xml Neden Önemli?

Google’ın dokümanlarına göre, XML site haritaları büyük web siteleri, büyük arşivleri olan web siteleri, daha az harici bağlantıya sahip yeni web siteleri ve zengin medya içeriğine sahip web siteleri için kullanışlıdır.

Fakat aslında XML site haritaları her web sitesi için faydalıdır; çünkü her web sitesi, web sitesinin web sitesi içeriğini değiştirdiğinde veya güncellediğinde Google’ın bilmesini ister.

XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Piyasada, gerek WordPress gerekse diğer gibi saniyeler içinde bir XML site haritası oluşturabilen ünlü CMS sistemleri için kullanılan eklentileri içeren birçok farklı araç bulunmaktadır.

Online Sitemap Oluşturma Siteleri

WordPress tabanlı olmayan siteler için online sitemap oluşturma sitelerini öneririz. Aşağıdaki siteler vasıtası ile hızlı bir şekilde sitemap.xml dosyası oluşturabilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisiyle Site Haritası Oluşturma

Yoast sitenize yüklendikten sonra , SEO>Genel‘e gidebilir ve Özellikler sekmesini seçebilirsiniz. Orada XML site haritaları adlı bir ayar bulacaksınız. Bu seçenek varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Açık olarak ayarlandığı sürece, Yoast eklentisi bir WordPress site haritası oluşturarak site haritanızın güncel kalmasını sağlayacaktır.

WordPress XML Sitemap & Google News Feeds Eklentisiyle Sitemap Oluşturma

Eklentimizin adı: XML Sitemap & Google News Feeds. Eklentiyi kurduktan sonra, kontrol panelinde Ayarlar>Okuma’yı ziyaret edin. Bir veya her iki site haritası türünü etkinleştirmek için bir seçenek görürsünüz.

XML Site Haritası‘nı seçin ve ekranın altındaki Değişiklikleri Kaydet üzerine tıklayın. Bu işlem, site haritanızı otomatik olarak oluşturacaktır.

Bu işlemin ardından, yeni etkinleştirdiğiniz seçeneğin yanındaki Görüntüle‘yi tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca, site haritasından belirli içerik türlerini dahil etmek veya hariç tutmak için kullanabileceğiniz bir dizi ayar bulacaksınız.

Ayarları yaptıktan sonra kaydet seçeneğine basmanız sitemap.xml oluşturma için yeterlidir.

Sitemap oluşturma hakkında bilgiler paylaştık. Sizin de önerileriniz veya sorularınız olursa yorum kısmından sormaktan çekinmeyiniz.

XML Sitemap & Google News Feeds buraya tıklayarak indirebilirsiniz.