Tanıtım Yazısı Nedir?

Uzun uğraşlar sonucu hazırlamış olduğumuz sitelerimizi elbette ki arama motorlarında üst konumlarda görmek isteriz. Bir site arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda çıkarsa ziyaretçilerin etkileşimi de o daha çok olmaktadır. Web sitelerini üst sıralara taşımak için pek çok metot mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edileni tanıtım yazılarıdır.

Kısaca özütlemek gerekirse, tanıtımı yapılacak web sitesi ile uygun içerikli, ilgili anahtar kelimeler ve linkler bulunduran yazıya tanıtım yazısı denir. Kaliteli web sitelerinden alınacak tanıtım yazıları, ilgili site için arama motorlarınca referans kabul edilecek ve sıralama, site otoritesi gibi pek çok önemli alanda yükselme sağlayacaktır.

Katkısı bir hayli fazla olan tanıtım yazılarının etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gerekli olan belli kurallar vardır;

Tanıtım yazıları özgün ve bilgi verici olmalıdır.
Siteleriniz için yayınlanacak tanıtım yazıları kesinlikle nüsha içerik olmamalıdır. Kopya yazı sitelerinizin arama motorlarında gerilemesine ve hatta bütünüyle sıralamadan çıkmasına neden olabilir. Yazılacak yazılar okuyucusuna fayda sağlamalı, yalnızca arama kelimeleri yerleştirmek için yazılmamalıdır. Ziyaretçi etkileşimi olan yazılar daha etkili olmaktadır.

Tanıtım yazısı içinde sitenizin hedef kelimelerinden link verilmelidir.
Siteleriniz için yayınlanacak tanıtım yazılarında link çıkışı muhakkak uyumlu hedef kelimenizden yapılmalıdır. Örnek olarak google.com için yayınlanacak bir tanıtım yazısında Seo kelimesinden link çıkışı yapılması gibi.

Tanıtım yazılarında çok fazla link çıkışı yapılmamalıdır.
Tanıtım yazısında ne kadar fazla link çıkışı gerçekleşirse, kelimelerin arama motorunca değeri o kadar düşecektir. Tanıtım yazılarınızda en fazla üç link çıkışına yer vermeniz arama kelimelerinizin arama motorlarınca değerini yüksek tutacaktır. Bununla birlikte tanıtım yazılarında değişik bir web sitesine ait link bulundurulmamalıdır.

Tanıtım yazıları için ideal kelime aralığı 250-500 kelime’dir.
Bir yazı ne kadar uzun olursa o kadar işe yarar olmayacağı gibi ne kadar kısa olursa da o kadar işe yaramaz olmayacaktır. Web siteniz için kullanıcı yararı en yüksek olacak biçimde 250-500 kelime aralığında tanıtım yazıları yayınlamanız idealdir. 250 kelimenin aşağısında yazılan yazılar arama motorlarınca kısa algılanabileceğinden değeri düşük olacaktır.

Tanıtım yazınızda resim, video gibi görsel kaynaklar eklemeniz yararlı olacaktır.
Yazılarınız için olan görsellere etiket eklemeniz sitenizin görsel arama sonuçlarında yükselmesini yanı sıra getirecektir. Tanıtım yazılarında asla url olarak ayrı bir siteden görsel alınmamalıdır. Ayrıca yazı içindeki görsel unsurlar kullanıcı değerini artıracaktır.

Open chat
1
Merhaba, bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.