UZUN KUYRUKLU ANAHTAR KELİMELER

Websitenizdeki trafiği yoğunlaştırabilmek için Adwords reklam hizmetini veya Facebook reklam hizmetlerinden birisini kullanabilirsiniz. Peki bu yöntem kullanıcı trafiğinizin artmasını sağlar mı ? Cevap, kesinlikle ! Elbette bir miktar para harcamanız gerekeceğini de düşünmek lazım. Peki ya bu reklamları finanse edecek kadar yeterli bir bütçeye sahip değilseniz ?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, websitenizi ziyaret eden kullanıcıların dışarıdan bir müdahale olmaksızın ziyaret etmeleri için yapılan çalışmaların bütünüdür. Detaylandırmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir reklama tıklamadan veya yönlendirme olmadan websitenize ulaşırlar ve siz herhangi bir extra ücret ödemek durumunda kalmazsınız.

Teknik açıdan çok da karmaşık olmayan SEO çalışmalarınızı kendi başınıza kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir kaç basit SEO yöntemiyle arama motoru listelerinde oldukça üst sıralara çıkabilir ve bu yolla gelirinizi de hatırı sayılır miktarda arttırabilirsiniz.

Bu yazı SEO yöntemi hakkında bir bilgisi olmayan website sahiplerinin bile rahatlıkla anlayıp uygulayabilecekleri bir optimizasyon metodu hakkında bilgiler içermektedir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Analizi

İlk olarak ‘’ uzun kuyruklu anahtar kelime ‘’ dendiğinde akla ne gelmeli. Bunu açıklamakla başlayalım. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, asıl planlanan anahtar kelimelerin bir kaç kelime de olsa daha uzun halleri, yani anahtar kelimeyi biraz daha detaylandıran kelimelerdir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, uzun kuyruklu anahtar kelime ile arama yapan bir kullanıcının ne aramak ve bulmak istediği, uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmayan kullanıcılara nazaran çok daha spesifiktir. Örneğin ‘’ ayakkabı ‘’ kelimesini Google motoru ile aratan birisi, bir ayakkabı mı satın almak niyetinde, ayakkabının tarihi hakkında bilgi mi edinmek istiyor, yoksa çok daha özel bir olay örn. ( ayakkabı kutusu rüşvet haberleri ) hakkında mı bilgi almak istiyor ?

Yine başka bir örnek: Kışlık ayakkabı kelimesini ele alalım. Bu anahtar kelimenin uzun kuyruklu anahtar kelimeleri şu şekilde olacaktır.

‘’ kışlık ayakkabı erkek ‘’ , ‘’ erkek kışlık ayakkabı modelleri ‘’ , ‘’ erkek kışlık ayakkabı modelleri ve fiyatları ‘’ , ‘’ kadın kışlık ayakkabı ‘’ , ‘’ kışlık ayakkabı kadın ‘’ ve bunun gibi.

Uzun kuyruklu anahtar kelime SEO Çalışması

Peki bu anlattıklarımızın pratikte uygulaması ne şekilde olacak ?

Uzun kuyruklu anahtar kelime çalışmasını yapmaya başlamadan önce, Web Yöneticisi Araçları’ ndan hangi kelimeler ile trafiğimizi arttırdığımızı kontrol ediyoruz. Bunun için;

1. WebMaster Yöneticisi Araçlarına giriş yapıp,
2. Arama Trafiği Menüsünün altından arama sorguları sekmesini seçip,
3. Tarih aralığını son bir ay olarak ayarlıyoruz.
4. Bu işlemlerin sonucunda karşımıza google.com’ da ( buraya dikkat google.com.tr değil ) hangi arama sonuçlarında listelerde yer aldığımız bilgisi karşımıza çıkıyor.
5. Burada en çok listelenen kelimeleri seçiyoruz ( bu kısımda bazen sizinle doğrudan ilgili olmayan kelimeler çıkabiliyor, elbette en uygun ve en çok listelendiğimiz kelimeleri seçiyoruz )
6. En çok listelendiğimiz ve sizinle doğrudan ilgili olan kelimeleri tespit edip, bu kelimelerin içine girip ilgili sayfayı bulmanız gerekiyor.

Bu noktada elimizde hangi kelimelerin listelerde çıktığımızın ve bu kelimelere tıklayan kullanıcıların hangi sayfalarımıza gittiğine dair bilgi oluyor.

Google Arama Sonuçları ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Hangi kelimeler ile Google’ da listelendiğimize dair bilgiyi edindikten sonra, bu kelimelere uygun uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulup bu kelimeleri web sayfalarınıza yerleştirmeniz gerekiyor.

Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırmasına dair birden fazla yol vardır. Dilerseniz AdWords anahtar kelime aracını dilerseniz Google arama kutusunun otomatik getirme özelliğini kullanabilirsiniz. Hatta rakip web sayfalarını ziyaret edip, anahtar kelimenizi aratıp bu yolla bile uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

Bu yazıda Google’ ın kullanıcılarına sunduğu ilginç bir özelliktende bahsedeceğiz. Bu çalışmayı ilginç kılan oldukça basit ve etkili oluşudur.

Bu Yöntemi Kullanarak Web Sayfalarınızdaki Kullanıcı Trafiğini %20 ile % 30 Oranında Arttırmanız Mümkün.

1. Google motorunun arama kutusuna ‘’ kışlık ayakkabılar ‘’ kelimesini giriyoruz.
2. Google sonuçları listeledikten sonra, sonuç listesinin en alt kısmına iniyoruz.
3. Karşımıza ihtiyacınız olan bütün uzun kuyruklu anahtar kelimeler çıkıyor.

Bu noktada yapmanız gereken, kışlık ayakkabılar anahtar kelimesi aracılığıyla web sitenize gelen kullanıcıların giriş yaptığı sayfanıza kelimelerin tamamı olmamakla birlikte eklemek.

Önemli:

* Listelenecek olan kelimelerin sizinle doğrudan ilgili olanlarını seçmelisiniz.

* Bir uzun kuyruklu kelimeyi yazınızın uzunluğuna doğru orantılı olarak en fazla 2 – 3 kez kullanmalısınız.

* Yine aynı şekilde yazınızın uzunluğuna paralel olarak 4 – 5 taneyi aşmayacak şekilde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmamanızda fayda var.

Size maximum fayda sağlayacak anahtar kelime bulabilmenin en iyi yollarından birisi de yardımcı bir yan site kullanmaktır. Bu konuda size önerebileceğimiz en faydalı sitelerden birisi de HitTail’ dir. HitTail, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeren bir tavsiye tablosu ile size bu minvalde oldukça faydalı olacaktır. Kendisine özgü bir algoritma kullanan ve bu algoritma ile mecvut site trafiğini incelemekte ve bu doğrultuda size uygun anahtar kelime tavsiyeleri sunar.

Üstte saydığımız SEO yöntemlerinden size en uygun olanını seçip, extra bir para harcamanıza gerek kalmadan web sayfanızdaki kullanıcı trafiğini arttırmanız işten bile değil.