WordPress SEO Yoast eklentisi ve All in one SEO eklentisi, WordPress kullananların en çok kullandığı iki WordPress SEO eklentisidir. Kullanım kolaylığı ve alışkanlıkların yanında iki WordPress eklentisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bu iki wp SEO eklentisinin karşılaştırılmasını ve en iyi kullanım yöntemleri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

All in one SEO Kurulumu ve İlk Ayarları

“All in one SEO pack” eklentisini indirip, sitenize kurduktan sonra ayarlar kısmına gelin. Burada ayar yaparken dikkat etmeniz ve bilinmesi gerekenler şöyle…

Ana Sayfa Başlığı

Ana sayfanızdaki meta başlıktır. 60 karakter veya daha az uzunlukta olmalıdır. Yanlış bir başlık seçimi, arama motorlarında sıralaması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Site Açıklaması

Site açıklaması, meta açıklama olarak bilinir. 150 karakter veya daha az uzunlukta olmalıdır. Kullanıcı belirli bir anahtar kelime için arama yaptığında Google, buradaki yazıyı gösterir.

Anahtar Kelimeler

Buraya sitenizin içeriğiyle alakalı anahtar kelimeler eklemelisiniz. Google anahtar kelime aracı bu konuda size yardımcı olabilir.

Bunlar siteniz için tek bir seferde girmeniz gereken metinler ve değerler. Aynı zamanda her yayında doldurulması gereken özel seçenekler vardır. Her yazıda temel olarak girmeniz gereken başlık, anahtar kelimeler ve meta açıklamaları bölümü vardır. Bunlar her yazıya özel olacak şekilde, WordPress’in kendi başlık kısmından bağımsız olarak farklı şekillerde de doldurulabilir.

Yoast SEO Kurulumu ve İlk Ayarları

Gereksiz Sayfaları Noindex Yapma

Yoast SEO eklentisini yükledikten sonra ilk Yoast Ayarlarına gidin. Daha sonra Titles & Metas -> Diğer Ayarlar’a gidin. Burada ilk olarak arşivlerin alt sayfalarını (1,2,3,4… gibi) noindex yapın. Bunlar arama motorları için gerekli değildir. Bu nedenle, arama motorlarının arşivlerde listelenen yayınları taramasını, ancak alt sayfaları gerçekten dizine eklememelerini söylemiş oluyorsunuz.

Titles & Metas -> Archives and Taxonomies’e gidin. Buradaki amaç, düşük kaliteli içerik indexini önlemektir. Varsayılan olarak – kategori, etiket ve biçim (yani, temanıza bağlı olarak galeriler, alıntılar) sayfalar yalnızca yazıların listesidir. Aynı zamanda burada kategoriler için Yoast düzenlemesini de aktif hale getirin. Böylelikle kategorilere özel meta açıklaması ve özel başlıklar tayin edebilirsiniz.

Site Haritası Oluşturma

XML site haritası URL’nizi alın ve Google (ve Bing) Web Yöneticisi Araçları’na gönderin. Ardından, Google Search Console’a gidin  (hesabı kolaylaştırmak için hesabınızı doğrulayın.

Permalink ayarlarını tekrar kontrol edin. Başlamadan önce, diğer başlangıç ​​ayarlarıyla birlikte etkinleştirmeniz gereken “Pretty Permalinks” özelliğini aktif hale getirin.

Kategori Yazısını Kaldırma

Aynı zamanda gelişmiş ayarlar kısmında yer alan kategori linki silme özelliğini aktif hale getirirseniz, kategorileriniz siteadi.com/seo gibi görünür. Böylelikle siteadi.com/kategori/seo gibi kirli url’lerden kaçınmış olursunuz.

Tek Yazı Ayarları

Şimdi, arama motorları için içeriğinizi optimize etmek için günlük blog kullanımınızda Yoast SEO kullanarak bakacağız. Her posta türünde, Yoast SEO, WordPress’te Görsel Editör’ün altında bir “meta kutu” yerleştirecektir. Bu ekranda yazı başlıklarını ve açıklamalarını değiştirebilirsiniz. Odak anahtar kelime şart değildir. Sadece sizin odaklanmanıza yardımcı olur.

All In One SEO Pack ve Yoast SEO Karşılaştırması

All In One SEO Pack ve Yoast SEO en popüler WordPress eklentileri arasında yer almaktadır. All in One SEO, Michael Torbert ve Steve Mortiby tarafından 2007 yılında geliştirildi. Yoast SEO başlangıçta 2010 yılında Yoast tarafından WordPress SEO olarak bilinir ve Joost de Valk tarafından geliştirildi. Peki iki seo eklentisi arasında iyi olan hangisi? Hangi SEO eklentisini kullanmalıyız? Öncelikle belirtelim ki bu iki Eklenti, sitenizin SEO’sunu ayarlamanıza yardımcı olmak için var.

Yoast SEO

Aktivasyondan sonra bir tur yapmanıza izin verir. Tur Yoast SEO’da farklı ayarlarla rehberlik ediyor. Yoast SEO’nun ayarlar alanı, her sayfanın ayrı ayarlar için farklı sekmelere sahiptir.  Bu, müşterilerin ayarlarda bir seçim bulmasını kolaylaştırır.

All In One SEO

İlk adım All In One SEO paketinin kurulumunu ve aktivasyonunu içerir. Etkinleştirmeden sonra, Pano’nun hemen altındaki All In One SEO menü öğesini bulabilirsiniz. Üzerine dokunmak, modülün ayarlar sayfasına götürür. Tüm ayarlar tek bir sayfada bulunmaktadır. Bu nedenle ayarlar karışık olsa da tek bir sayfadan tüm ayarlara erişebilir.

All in One SEO Vs Yoast – SEO Eklentileri Karşılaştırması

Yoast SEO, sitenizdeki her bir gönderiyi veya sayfayı optimize etmenize yardımcı olan güçlü bir analiz aracına eşlik eder. Yoast SEO’da bir odak anahtar kelimesi girerseniz, o zaman sitenizin içeriğini bu anahtar kelime için analiz eder.

All In One SEO, aynı zamanda, bir gönderiye göre SEO ayarlarını düzenlemek için karşılaştırılabilir bir meta kutusuna eşlik ediyor. Sadece bir yazı değiştirmek ve post progresif okuyucu altında All In One SEO Meta kutusunu bulacaksınız. Yoast SEO ile benzer değil, bu Meta kutusu son derece basit. Başlığı ve portreyi düzenleyebilirsiniz, ancak içerik analizi veya SEO puanlaması yoktur.

Her iki modül de, bir gönderideki SEO ayarlarını post öncülüğünde düzenlemeyi kolaylaştırır. All In One SEO Pack, müşterilerin ihtiyaç duydukları kapalı alandaki ekstra alanları dahil etmelerine olanak tanıyan eğimli ve temiz bir yaklaşım sergiliyor.

Ek Araçlar ve Özellikler

Yoast SEO, yerinde optimizasyonun farklı yönlerini kapsayan geniş bir özellikler barındırır. Onlardan bazıları…

  • XML Site Haritaları
  • Breadcrumb ekleme özelliği
  • Google Web Yöneticisi Araçlarından veri getirmek
  • Robots.txt ve .htaccess düzenleyicileri
  • SEO bilgilerini içe / dışa aktarma

All In One SEO ek olarak büyük miktarlarda özelliklere eşlik eder, ancak bunlardan bazıları varsayılan bir araç değildir. Önce onları etkinleştirmek için All In One SEO »Özellikler Yöneticisi ziyaret etmelisiniz.

  • XML Site Haritası
  • Belge Düzenleyici
  • SEO Verilerini İçeri Aktar ve Dışarı Aktar
  • Performans Yöneticisi

Son Notlar

2018 Haziran itibarı ile Yoast SEO son güncellemeleriyle birlikte bazı ayarları kaldırmış ve pro sürümde sunmaya başlamıştır. Son sürümlerdeki bu davranışlardan ötürü Yoast SEO kullanımı azalmıştır. Aynı zamanda kaynak kodlarda sitenin her sayfasında kendisini gösteren “Yoast SEO” eklentisi reklamcı ve pro sürüme zorlayan bir eklenti olarak dururken All in one SEO eklentisi daha çok temiz, sade sürümü ile öne çıkmaktadır.